Dekoracja okna – 5 powodów, dla których NIE warto zawracać sobie nią głowy!

Tych pięć argumentów sformułowałam oczywiście przekornie…ale z drugiej strony naprawdę zdarzało mi się słyszeć takie hasła.

1. Tkaniny, nie dziękuję…mam na nie alergię!
– „Nie chcę żadnych tkanin w oknie, bo one tylko zbierają kurz! Dlatego, proszę Pani, zdecydowałam się na proste rolety, ewentualnie rozważam jeszcze żaluzje”.

No tak się czasem ludziom wydaje, że te proste rolety, to wcale kurzu nie zbierają, bo fałd nie mają. Zatem latami wiszą potem w oknach…nieczyszczone! A rolety, jeśli masz alergię trzeba bardzo często czyścić, bo tylko regularnie zbierany kurz nie będzie miał możliwości wniknięcia w materiał.

Osobiście w opozycji do różnych poradników dla alergików nie polecam też żaluzji. Moim zdaniem wymagają one jednak o wiele większego nakładu pracy niż wypranie firan czy zasłon. Są tkaniny, które zupełnie nie akumulują roztoczy oraz kurzu, a należą do nich: naturalny jedwab, len i bawełna. Oczywiście najlepszy dla alergików jest naturalny jedwab. Ma wiele zalet i tylko jeden minus – swoją cenę. Naturalny jedwab jest tkaniną luksusową i przeciętnego Kowalskiego, zwyczajnie na ten materiał nie stać.
Dobrą alternatywą dla jedwabiu jest len i bawełna, które ze względu na budowę włókien także nie mają tendencji do przyciągania alergenów takich jak pyłki, sierść zwierząt, roztocza (w przeciwieństwie do wełny i syntetyków).

Podsumowując, czy to rolety, żaluzje czy firany, zasłony wszystkie dekoracje wymagają systematycznej pielęgnacji i regularnego ich czyszczenia. Zatem jeśli chcesz mieć więcej wolnego czasu, nie dekoruj swoich okien!

2. Mam piękne okno i cudny widok zza oknem, więc po co mi jakakolwiek roleta, czy zasłony?
W zasadzie w ciągu dnia może i niepotrzebne. Jednak niestety po zapadnięciu zmroku te piękne, żywe obrazy w ścianach (czytaj Twoje okna) zmieniają się w zimne, czarne dziury. Jedynym wyjątkiem od tej zasady są okna w wysokim budynku, z których nocą można podziwiać panoramę rozświetlonego miasta. Poza tym jeśli wieczorem okna nie są zasłonięte, to każdy może zajrzeć do środka. Cóż, a może lubisz to, jak ludzie gapią się, jak w gaciach po domu chodzisz lub podglądają co robicie jak jest impreza? Odpowiedź: TAK. Świetnie, zatem rzeczywiście zupełnie nie potrzebne Ci są żadne zasłony, ani nawet skromna roleta.

3. Dekoracja okien – nie dziękuję! Optycznie zmniejszy mi przestrzeń domu!
Być może, być może, ale za to tkaniny zawieszone w oknie wspaniale poprawią Ci akustykę wnętrza i zniwelują pogłos. Dodadzą też Twojemu wnętrzu ciepła, przytulności. Jeśli Twoje wnętrze jest naprawdę małe, wówczas dobrym rozwiązaniem są rolety rzymskie, które pozwalają wprowadzić bardzo subtelne zmiany, zarówno jeśli chodzi o zachowanie prywatności, jak i stopień naświetlenia, jaki otrzymuje pomieszczenie.

4. Firany to już przeżytek!
Czyżby???? Firanki były, są i będą! Zmieniają się tylko trendy. Do wyboru mamy: ciemne i jasne, koronki i gładkie, dziergane na szydełku i wypalane laserem itp. itd. Gdy poważnie zajmiesz się kwestią dekoracji okien zachwycające rozwiązania, które pasują do Ciebie i stylu Twojego wnętrza z pewnością się znajdą. Firanki to moim zdaniem najlepszy pomysł na ocieplenie domowego klimatu, a w dodatku są takim elementem dekoracyjnym, który łatwo zmienić, jak Ci się znudzi. Oczywiście , jeśli należysz do zwolenników zimnego stylu „biurowego”, to bez firanek z pewnością będziesz czuć się w swoim domu lepiej.

5. Firanki są obleśne!
Moim skromnym zdaniem firany są obleśne, ale tylko wówczas gdy są nieodpowiednio dobrane… bo wbrew pozorom to nie taka łatwa sztuka odpowiednio ubrać swoje okno! Są też różne ludzkie gusta, ale o gustach to podobno już się nie dyskutuje!

Jeśli chcesz coś dodać – śmiało, nie krępuj się zapraszam do kontaktu: magda@zarzecka.pl
A tymczasem pozdrawiam i do następnego napisania.
Magda

Share This:

Written By
More from zarzecka

Shuttersy

Shuttersy – drewniane okiennice wewnętrzne wykonywane całkowicie na wymiar z elementów najwyższej...
Read More

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *